Nie każde igrzyska wiążą się wyłącznie ze sportową rywalizacją i radością. Historia zna przypadki, w których konkurowanie kończyło się tragicznie. Kilkunastu sportowców poniosło śmierć w olimpijskich zawodach, mających być dla wielu z nich spełnieniem marzeń.
Za 51 dni w Tokio rozpoczną się igrzyska olimpijskie. Transmisje w TVP!
Terminarz finałów | Reprezentacja Polski
* * *
W najmroczniejszy sposób śmierć złączyła się z igrzyskami w 1972 roku w Monachium. Wówczas członkowie palestyńskiej organizacji Czarny Wrzesień zabili 11 Izraelczyków z reprezentacji olimpijskiej. Było wśród nich pięciu sportowców: David Berger (podnoszenie ciężarów), Ze'ev Friedman (podnoszenie ciężarów), Eliezer Halfin (zapasy), Yossef Romano (podnoszenie ciężarów) i Mark Slavin (zapasy). W zamachu zginął także niemiecki policjant.
Zdarzenie to jest jedynym w historii, gdy w trakcie najważniejszej imprezy sportowej doszło do morderstwa. Niestety, zawodnicy podczas igrzysk ginęli również przy okazji treningów czy walki o medale. Przyczyny były bardzo różne.
Pierwszą z ofiar był Portugalczyk Francisco Lazaro, który w wyniku przegrzania zemdlał na trasie maratonu w Sztokholmie w 1912 roku. Ostatnim przypadkiem śmiertelnym jest zaś gruziński saneczkarz Nodar Kumaritaszwili, który stracił życie na treningu przed zawodami w Vancouver w 2010 roku.
Najtragiczniejsze, poza Monachium 1972, były igrzyska w Berlinie (1936) i Innsbrucku (1964). W obu doszło do śmierci dwojga zawodników. Jednym z nich był urodzony w Polsce pilot RAF – Kazimierz Skrzypecki.
* * *
Eliska Misakova (Czechosłowacja) / Londyn 1948 / gimnastyka
- Po przybyciu do Wielkiej Brytanii, u gimnastyczki wykryto polio. Przewieziono ją do szpitala i poddano izolacji. Eliska zmarła w dniu, w którym jej koleżanki zwyciężyły w rywalizacji drużynowej. Ważną częścią reprezentacji Czechosłowacji była wówczas starsza siostra zmarłej – Miloslava. Do Czech wracała ze złotym medalem i urną.
Arrigo Menicocci (Włochy) / Melbourne 1956 / wioślarstwo
- Menicocci uczestniczył w zawodach wioślarskich podczas igrzysk w Melbourne. Był jednym z ogniw włoskiej "ósemki". Po odpadnięciu w półfinale zawodnikom pozostało czekać na powrót do domu. A oczekiwanie niezmiernie się dłużyło. 1 grudnia Włoch był widziany z Williamem McKay'em – jednym z uczestników sztafety olimpijskiej – gdy pędzili sportowym autem Australijczyka. Później ich samochód został znaleziony w rowie. Choć obu przetransportowano do szpitala, nie udało się ich uratować.
93 - 107
Australia
82 - 87
USA
90 - 89
Słowenia
97 - 78
Australia
97 - 59
Argentyna
75 - 84
Francja
81 - 95
USA
94 - 70
Niemcy
87 - 95
Słowenia
97 - 77
Japonia
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (982 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.